Upriser Mind

Az öt tibeti jóga hatásai - tapasztalatokkal

2021. június 29. - wakeupmankind

woman-doing-yoga.jpg

Még 2011-ben fedeztem fel az öt tibeti jógát és kitartóan csináltam. Aztán abbahagytam, ellustultam, meg is híztam kicsit. Az évek során a rengeteg stressz, ülő munkavégzés és egészségtelen táplálkozás megtette a hatását, gerincfájdalmaim lettek, pattanások leptek el és felborult a ciklusom, ráadásul szorongásos betegséget is kaptam bónuszként.

Idén májusban mondtam azt, hogy ELÉG, ez így nem mehet tovább, valamit kezdenem kell magammal, elvégre nem akarok 35 évesen elrohadni...

Ekkor jött képbe ismét az öt tibeti jóga. Ez az öt gyakorlatsor egyszerűnek látszik, de hihetetlen dolgokat művel a szervezettel. Plusz előnye, hogy az időhiányban szenvedőknek is ideális mozgásforma, mert maximum 15-20 percet igényel. Nem kell drága kondibérletet fizetni, nincs szükségünk speciális eszközökre, tornaruhára.

Hogy milyen hatásokat ígér ez a mozgásforma? A teljesség igénye nélkül:

  • depresszió, szorongás megszűnése, pánikbetegeknek kimondottan ajánlott
  • az állandó fáradtság megszűnése, energikusság
  • légzőrendszeri panaszok elmúlása
  • pajzsmirigybetegségek megszűnése és az endokrin rendszer működésének javulása
  • szabályozza a rendszertelen, erős görcsökkel járó menstruációt
  • jobb emésztés, kevesebb gyomor-és bélrendszeri panasz
  • búcsút inthetsz az ízületi problémáknak
  • eltűnik a narancsbőr
  • lassú, de biztos fogyás
  • normalizálódik a vércukorszint és a vérnyomás
  • szebb izomzat és alak
  • feszes, szép bőr
  • szebb, helyesebb testtartás 
  • eltűnnek a ráncok
  • megfiatalodik a gerinc
  • tisztítja a nyirokrendszert
  • javul a keringés, a szívműködés
  • elhalványulnak a visszerek

Tibetben ezt a gyakorlatsort csak a fiatalság forrásának nevezik. Az első héten minden gyakorlatból hármat csinálj, a következő héten ötöt, majd hetet, minden héten kettővel emeld az ismétlések számát, egészen 21-ig. Ennél többet ne végezz.

Lássuk az öt gyakorlatot!

Első rítus:

Állj egyenesen, lábaid körülbelül vállszélességben terpesztve, karodat nyújtsd ki, a tenyereid lefelé nézzenek. Kezdj el forogni az óramutató járásának megfelelő irányba. Egy forgás egy gyakorlat. Pihenés: állj meg egyenesen, ha szédülsz, tenyereidet zárd össze mellmagasságban és nézd pár másodpercig, így enyhül a szédülés is.

Második rítus:

Feküdj le a földre vagy szőnyegre háttal, tenyereid érintsék azt. Emeld meg mindkét lábad, miközben állad, amennyire nem kényelmetlen, szorítsd a szegycsontodhoz, eközben lélegezz be. Kilégzéskor engedd le a lábadat és térj vissza fekvő helyzetbe. Pihenés: feküdj a földön, ahogy a gyakorlat elején és csinálj pár mély hasi légzést.

Harmadik rítus:

Térdelj fel, tenyereidet helyezd a combtőre mindkét oldalon. Ha térdpanaszaid vannak, nyugodtan tegyél egy törölközőt alájuk. Fújd ki a levegőt, állad szorítsd a szegycsonthoz, amíg nem kényelmetlen. Lélegezz be, majd hajolj hátra, ameddig kényelmes. Ne erőltesd, ha egy ponton túl nem sikerül! Idővel menni fog. Fújd ki a levegőt, és ismét hajtsd előre a fejed, ahogy az alapállásban is csináltad. Pihenő: dőlj előre, homlokod pihentesd a kézfejeden.

Negyedik rítus:

Nyújtott ülésben, kb. 30 centire tedd szét a bokáidat. A kezeid legyenek melletted, támaszkodj a tenyeredre, ujjaid mutassanak a lábad felé. Szívd be a levegőt, majd egyszerre emeld meg a csípődet és a felsőtestedet, fejed hajtsd hátra. Majd térj vissza a kiinduló pózba. Pihenés: húzd fel egy kissé a térdeidet, karjaidat pihentesd rajtuk, fejedet hajtsd le.

Ötödik rítus:

A kiinduló póz itt hasonlít ahhoz, mint amikor fekvőtámaszozni készülsz. Tenyér-és lábujjtámasz, majd a levegő belélegzése közben emeld meg a csípődet, mintha egy háztetőt akarnál formálni. Kilégzéskor térj vissza a kiinduló pozícióba. Pihenés: előre nyújtott karokkal pihenj, homlokod érintse a padlót vagy a szőnyeget.

image-8.jpg

Ennyire egyszerű gyakorlatokról van szó tehát, amelyek azonban a fent leírtak mellett még erőteljes méregtelenítő hatással is bírnak. Az első egy-két hétben jelentkezhet sötétebbé váló vizelet (egyértelmű jele a folyamat beindulásának), enyhe hasmenés, pattanások, zsírosabb bőr és haj, hangulatváltások, de ez ne vegye el a kedved. Az első egy-két hét után ezek rendszerint megszűnnek. Tarts ki! És még valami: semmiképp ne akarj azonnal 21-et csinálni, tartsd be a fokozatosság elvét! Hidd el, működni fog, csak végezd kitartóan! Ha nem is sportoltál eddig semmit, hétről-hétre olyan edzettségi szintet érsz el, hogy magad is meglepődsz. 

És akkor a saját tapasztalatok:

A második héten vettem észre, hogy nem jó görnyedni, "rákényszerített" a helyes testtartásra. Az emésztésem sokkal jobb lett, elkezdett formálódni az alakom, eltűnni a súlyfelesleg, a poén pedig az, hogy bár a mérleg mindössze két kilóval mutat kevesebbet, mégis mindenki elképedve kérdezi, hogy fogytam ilyen látványosan. A mérleget tehát felejsd el, ha ezt a mozgást választod, mert ez nem az a sport, ami elsősorban kilóban fogyaszt, hanem átoformálja a tested. Ha a mérleg csak 5-6 kilót mutat súlyveszteségként, az akár 10-12 kilónak is látszódhat, a ruháidon viszont érezni fogod a változást, nem is kicsit! Jó pár éve a pánikbetegség, a depresszió és a generalizált szorongás árnyékában éltem, és bár az első hetekben felerősödtek a tünetek, később elkezdtek csillapodni és egyre kevesebb bennem a negatív érzelem. Nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb lettem. Beérem kevesebb étellel is, nem zabálom púposra magam. Sokszor kínzott PMS (premenstruációs szindróma), annak szinte minden tünetét felvonultatva a nyúzottságtól kezdve a hisztirohamokon át a hányingerig. Egy hónappal a rítusok elkezdése után jóval könnyebben éltem meg a vérzésemet megelőző egy hetet, nem mondom, hogy teljesen elmúlt minden tünet, de határozottan kevesebbet szenvedtem. Elmúlt az ülő munka miatt sokszor kínzó lumbágóm és nyakfájásom. Erősebbek érzem a gerincemet. Szóval, folytatom. Velem tartasz?

Képek: Pinterest.

 

süti beállítások módosítása